Jmenuju se Zuzana Rybářová, ale přátelé mi říkají Zuzica (tuto přezdívku jsem dostala od své valašské babičky). Pomáhám lidem od bolestí zad a stresu. Vedu je ke spokojenějšímu tělu a klidnější mysli.

Jsem pohybová specialistka. Vystudovala jsem metodu DNS (Dynamická Neuromuskulární Stabilizace), kterou vyvinul profesor Pavel Kolář. Fascinuje mě správné nastavení těla a také fascie (pohybové tkáně, které prostupují celým naším tělem) a trigger pointy (bolestivé svalové uzlíky, které vznikají z přetížení), na jejichž uvolňování se zaměřuju na svých lekcích cvičení i při  Trigger pointy therapy masážích. 

Zabývám se také relaxačními technikami, které jsou stejně důležité pro naši hlavu i tělo. Absolvovala jsem mnoho školení a kurzů v České republice i v zahraničí zaměřených na bolesti zad a stres. A protože není nad zdravý pohyb na čerstvém vzduchu, jsem také instruktorka kurzů nordic walkingu.

Potkat se se mnou můžete i na celodenních workshopech Restart od bolesti zad a stresu, přednáším o zdravém životním stylu, vedu živé i on-line lekce cvičení. A vy se se mnou můžete třeba hned pustit do 21 denní výzvy proti bolesti zad a stresu, kterou jsem pro vás připravila…

zuzana-rybarova-zuzica-cviky-na-bolest-zad

Jak to všechno začalo…

Sedím na chodníku a nemůžu se zvednout. Pravá noha mi po celodenním brnění prostě nějak “vypnula”. Po hodině se dobelhám do nejbližší lékárny, koupím si nejsilnější léky proti bolesti a zase na chvilku “naskočím”…

Takhle vypadala léta, kdy mě trápily chronické bolesti bederní páteře. Můj život se točil v kolečkách po lékařích, fyzioterapeutech a nejrůznějších vyšetřeních, které potvrdily centimetrový výhřez meziobratlové ploténky. Operaci jsem se bránila, a tak jsem neustále zkoušela všechny možné metody cvičení, které by mi od bolesti ulevily, pojídala nejrůznější medikamenty, vitamíny, přípravky čínské medicíny i koňskou želatinu… Snažila jsem se proniknout do tajů různých psychosomatických metod a meditace, protože jsem si říkala: Co když ta bolest není jen o zádech?

Zní vám to povědomě? My všichni, koho záda bolí (a podle průzkumů je to 80 % populace), máme jedno společné: udělali bychom všechno pro to, abychom se té bolesti zbavili.

A zbavit se jí lze! Já sama jsem toho (ačkoliv pro jistotu více než energicky ťukám do dřeva) zářným příkladem. Každodenní práce s tělem i myslí mě bolesti zbavila. Naučila jsem se s ní pracovat a včas předcházet jejímu vypuknutí.

Tento web je tedy hlavně o odvaze - o odvaze překonat bolest a především překonat svou lenost. Právě ta je totiž hlavní nepřítel toho, proč nás něco bolí. Protože s tím často nic neděláme a do bolesti se noříme hlouběji a hlouběji...  

Ta léta trvající bolest zad se stala mou posedlostí. Pustila jsem se do studia a další léta se naučila vše podstatné od těch nejlepších ve svém oboru. Studuju dál, protože informací o zdravých zádech, o spokojeném těle a hlavě není nikdy dost. A jsem ráda, že to můžu předávat dál, především tady- na mém webu Zuzica.cz – píšu o novinkách, které zkouším na vlastní kůži (a především záda).

Tento web je ale především o odvaze – o odvaze překonat bolest a především překonat svou lenost. Právě ta je hlavní nepřítel toho, proč nás něco bolí. Protože s tím často nic neděláme a do bolesti se noříme hlouběji a hlouběji…

O svá záda, o své tělo, i o svou psychiku zkrátka musíme pečovat, aby nám bylo líp. Každý den. Každou chvíli našeho života. A hlavně to nevzdávat. I to zdánlivě beznadějné sezení na chodníku se ostatně někdy může ukázat jako užitečné – já si za tu hodinu vydělala na svůj první kurz cvičení pro zdravá záda…

Takže: Zkusme záda narovnat a jdeme na to!

Co byste o mně ještě mohli vědět…

Kromě cvičení a psaní o zdravém těle a klidné mysli se věnuju práci mediální poradkyně v kreativní agentuře Amaze Média. jak_voni_indie_zuzana_tarabusova

Ze všeho nejraději ale pořád píšu. K posedlosti psaním mě přivedla ve dvaceti letech cesta do Indie. Víc než půl roku jsem strávila cestováním po této zemi jako “markeťačka” velké indické oděvní firmy. Práce to byla zajímavá a ještě zajímavější byly mé zážitky poté, co jsem odmítla nabídku svého indického šéfa stát jeho druhou manželkou a vydala se napříč Indií. Po návratu do České republiky jsem o tom napsala knihu Jak voní Indie.

nikdy_se_nevzdavej_jan_piveckaV psaní jsem pokračovala, když jsem potkala známého valašského ševce Jana Pivečku, který zcestoval celý svět, vybudoval po něm řadu továren a nakonec se vrátil na své (i mé) rodné Valašsko, kde zřídil nadaci a pomáhal udržovat valašské tradice i podnikavého ducha mezi mladými lidmi. O tom všem jsem mu pomohla napsat knihu Jan Pivečka: “Nikdy se nevzdávej”.

Dál už mé cesty vedly do médií – pracovala jsem ve Zlínském deníku, v týdeníku Květy, jako redaktorka a posléze šéfredaktorka cestovatelského časopisu Travel Digest, kdy se ve velkém opět vrátila k cestování. Vystupovala s tipy na cesty v pořadu Sama doma České Televize, v rádiu Junior a v dalších médiích.

Články z cest si dnes dělám radost i dnes na portále Malý dobrodruh, mé postřehy a rady z oboru PR a Content marketingu najdete na portále Inspirovník. O zdravém a pokojeném životě se můžete dočíst více na webu Toato.

Dynamická Neuromuskulární Stabilizace

Ráda fotím, zejména své dvě malé dobrodružky Marii a Annu. Moc příležitostí k tomu ale nemám, protože v této disciplíně mě poměrně slušně předchází můj manžel Jan Rybář, který mimo jiné vede fotografické kurzy Amaze a píše o focení spoustu zajímavých věcí viz jeho web Fotoguru.cz a online kurzů fotografování iFotografování.cz.

Kontaktovat mě můžete na zuzana-rybarova@seznam.cz.

Získané certifikáty a absolvované kurzy:

dns-diplom-zuzana-rybarova-web

web_certifikat iq pohybweb_instruktor nordic walking