Sedím na chodníku a nemůžu se zvednout. Pravá noha mi po celodenním brnění prostě nějak “vypnula”. Po hodině se dobelhám do nejbližší lékárny, koupím si nejsilnější léky proti bolesti a zase na chvilku “naskočím”…

Takhle vypadala léta, kdy mě trápily chronické bolesti bederní páteře. Můj život se točil v kolečkách po lékařích, fyzioterapeutech a nejrůznějších vyšetřeních, které potvrdily centimetrový výhřez meziobratlové ploténky. Operaci jsem se bránila, a tak jsem neustále zkoušela všechny možné metody cvičení, které by mi od bolesti ulevily, pojídala nejrůznější medikamenty, vitamíny, přípravky čínské medicíny i koňskou želatinu… Snažila jsem se proniknout do tajů různých psychosomatických metod a meditace, protože jsem si říkala: Co když ta bolest není jen o zádech?

Zní vám to povědomě? My všichni, koho záda bolí (a podle průzkumů je to 80 % populace), máme jedno společné: udělali bychom všechno pro to, abychom se té bolesti zbavili.

A zbavit se jí lze! Já sama jsem toho (ačkoliv pro jistotu více než energicky ťukám do dřeva) zářným příkladem. Výhřez je pořád na svém místě, ale každodenní práce s tělem i myslí mě bolesti zbavila. Naučila jsem se s ní pracovat a včas předcházet jejímu vypuknutí.

zuzana-rybarova-zuzica-cviky-na-bolest-zad

Ta léta trvající bolest zad se vlastně malinko stala mou posedlostí a okamžitě poznám člověka, kterého trápí taky (poté, co si podáme ruce, si začneme předávat cviky a postupně vytváříme komunitu).

A pro to všechno jsem se rozhodla sdílet své zkušenosti, jak s bolestí zad bojuju. Co mi funguje, proč a jak.

Tento web je totiž především o odvaze – o odvaze překonat bolest a především překonat svou lenost. Právě ta je hlavní nepřítel toho, proč nás něco bolí. Protože s tím často nic neděláme a do bolesti se noříme hlouběji a hlouběji…

Na svých zádech zkrátka musíme makat, aby bylo líp. A hlavně to nevzdávat. I to zdánlivě beznadějné sezení na chodníku se ostatně někdy může ukázat jako užitečné – já si za tu hodinu vydělala na svůj první kurz cvičení pro zdravá záda…

Takže: Zkusme záda narovnat a jdeme na to!

Tento web je tedy hlavně o odvaze - o odvaze překonat bolest a především překonat svou lenost. Právě ta je totiž hlavní nepřítel toho, proč nás něco bolí. Protože s tím často nic neděláme a do bolesti se noříme hlouběji a hlouběji...  

– Kdo je Zuzana Rybářová –

Zuzana Rybářová alias Zuzica (přezdívku dostala od své valašské babičky) se snaží pomáhat lidem, které trápí bolesti zad. A to prostřednictvím svého webu Zuzica.cz, kde píše o novinkách, které zpravidla zkouší na vlastní kůži (a především záda), ale také prostřednictvím svých „živých“ i online lekcí cvičení a přednášek.

Vystudovala Fitness základ a Bodystyling ve Škole fitness profesionálů FISAF.cz, absolvovala mnoho školení a kurzů zaměřených na bolest zad (Jóga pro zdravá záda, Zbavte se bolesti zad, Vývojová kineziologie – CORE…), v současné době studuje metodu DNS (Dynamická Neuromuskulární Stabilizace), kterou založil a neustále vyvíjí profesor Pavel Kolář.

Zajímá se ale také o relaxační techniky, které dokáží ulevit tělu i hlavě.

Kromě cvičení a psaní o zdravém těle a klidné duši se věnuje práci mediální specialistky v kreativní agentuře Amaze Média. jak_voni_indie_zuzana_tarabusova

Ze všeho nejraději ale pořád píše. K posedlosti psaním ji přivedla ve dvaceti letech cesta do Indie. Víc než půl roku strávila cestováním po této zemi jako markeťačka oděvní firmy. Práce to byla zajímavá a ještě zajímavější byly její zážitky poté, co odmítla nabídku svého indického šéfa stát jeho druhou ženou a vydala se napříč Indií. Po návratu do České republiky o tom napsala knihu Jak voní Indie.

nikdy_se_nevzdavej_jan_piveckaV psaní pokračovala, když potkala známého valašského ševce Jana Pivečku, který zcestoval celý svět, vybudoval po něm řadu továren a nakonec se vrátil na své (i Zuzanino) rodné Valašsko, kde zřídil nadaci a pomáhal udržovat valašské tradice i podnikavého ducha mezi mladými lidmi. O tom všem mu Zuzana pomohla napsat knihu Jan Pivečka: “Nikdy se nevzdávej”.

Dál už její cesty vedly do médií – pracovala ve Zlínském deníku, v týdeníku Květy, jako redaktorka a posléze šéfredaktorka cestovatelského časopisu Travel Digest, kdy se ve velkém opět vrátila k cestování. Vystupovala s tipy na cesty v pořadu Sama doma České Televize, v rádiu Junior a v dalších médiích.

Články z cest si dnes dělá radost i dnes na portále Malý dobrodruh, její postřehy a rady z oboru PR a Content marketingu najdete na portále Inspirovník. O zdravém a pokojeném životě se můžete dočíst více na webu Toato.

Dynamická Neuromuskulární Stabilizace

Zuzana ráda fotí, zejména své dvě malé dobrodružky. Moc příležitostí k tomu ale nemá, protože v této disciplíně ji poměrně slušně předchází její manžel Jan Rybář, který mimo jiné vede fotografické kurzy Amaze a píše o focení spoustu zajímavých věcí viz jeho web Fotoguru.cz a online kurzů fotografování iFotografování.cz.

Kontaktovat ji můžete na zuzana-rybarova@seznam.cz

Získané certifikáty a absolvované kurzy:

dns-diplom-zuzana-rybarova-web