Máte pocit, že je vaše tělo rozladěné jako staré rádio? Dost možná za to může bloudivý nerv, náš vnitřní navigátor, který se občas rád zatoulá. Pokud mu ale dáme správný směr, bude nám líp nejen na těle, ale také na mysli. V tomto článku se podíváme, jaká je jeho funkce, co vše ovlivňuje, kudy se proplétá i jak ho jednoduchými triky podpořit.
Bloudivý nerv, neboli nervus vagus, je takový tajemný „vodič“, který spojuje náš mozek s vnitřními orgány. Prochází kolem uší, krku, srdce, plic a míří až do břicha, kde dohlíží na fungování orgánů jako je žaludek nebo střeva.
Je to vlastně takový náš nervový „batman“, který se snaží udržet naše tělo v klidu a harmonii. Ale když si vezme dovolenou, začne to být pěkný chaos. Srdeční arytmie, zažívací problémy, úzkosti – to vše může být dílo tohoto nervového rošťáka. Pojďme ho tedy malinko zkrotit…
Bloudivý nerv: Co vlastně dělá?
Tělesný reset po stresu
Bloudivý nerv je hlavním šéfem našeho parasympatického nervového systému, který se stará o to, aby se tělo uvolnilo – nenadarmo se pro něj v angličtině používá spojení “rest and digest” (odpočívej a trav). Prožijeme-li nějakou stresovou situaci, právě bloudivý nerv a parasympatický systém se postará o to, aby se “vypnul poplach” a uvolnili jsme se. Díky nim se nám po divokém dni v práci zase zpomalí tep, uklidní žaludek a my můžeme znovu dýchat klidněji.
Dirigent srdce a trávení
Nervus vagus funguje jako dirigent orchestru, který řídí naše srdce, trávení i dýchání. Když ztratí taktovku, začne se všechno hroutit. Kdo by neznal ten pocit, kdy nám z nervozity „přeskakuje“ srdce nebo když nás stres doslova „sevře“ v žaludku?
Ovlivňuje náladu a imunitu
Bloudivý nerv má ošem prsty i v tom, jak se cítíme psychicky. Ovlivňuje totiž produkci hormonů štěstí a je spojený se zdravím našich střev, která jsou známá jako „druhý mozek“. Když střeva nejsou v pohodě, ani my nejsme. A pokud si bloudivý nerv nedá říct, může to ovlivnit naši imunitu – a kdo by chtěl mít pořád rýmičku?
Jak bloudivý nerv podpořit: 7 kroků ke zdraví
1. Dejte si studenou sprchu
Není nad to začít den malou ledovou výzvou. Ne, neděste se – nemusí být zase až tak ledová:-) Stačí začít teplou a pomalu na stupních ubírat a studenou vodu si dopřát po dobu 30 sekund. Věřte, že se vám pak nebude chtít skákat zpátky pod peřinu, ale zároveň se budete cítit svěží jako nikdy předtím. A co víc, váš bloudivý nerv se radostí úplně rozechvěje.
2. Dýchejte zhluboka a bránicí
Vždy, když máte pocit, že na vás všechno padá, zastavte se a zhluboka se nadechněte. Ne, to není klišé! Hluboké dýchání do břicha, do všech jeho stran – do boků i do zadu, do beder i do hrudní páteře (jakobyste si dechem rozepínali podprsenku) až se vám krásně rozšíří do stran žebra, to je ono! Najednou je pryč hrudní stresové dýchání, ale zapojuje se bránice, náš hlavní nádechový sval.
Tip: Nadechujte se na čtyři vteřiny nosem a pomalu vydechujete na šest vteřin ústy, takové dýchání přímo stimuluje bloudivý nerv a pošle vašemu tělu signál: „Uklidni se, všechno je v pohodě.“
3. Nalaďte se na hudbu – doslova
Zpěv, bzučení nebo intenzivní kloktání? Ano, slyšíte dobře! Vibrace v krku jsou jako oblíbená písnička pro náš nervus vagus. A navíc si tím skvěle zvednete náladu…
4. Prostě se hýbejte!
Každodenní pohyb je jako superbenzín pro naše tělo. Ať už je to svižná procházka, jóga nebo tanec, krev začne lépe proudit, zásobí všechny orgány a také „promasíruje“ bloudivý nerv. Uvidíte, že nejen ten, ale i vy celí budete po troše jakéhokoliv pohybu (nejlépe na čerstvém vzduchu) létat jako na křídlech.
5. Meditujte a uvolněte mysl
Meditace není jen pro mnichy! Když se zklidní vaše mysl, zklidní se i tělo. Najděte si alespoň pár minut denně, sedněte si, zavřete oči a jen vnímejte svůj dech. Bloudivý nerv si tuhle chvilku „offline“ moc užije.
Tip: Vyzkoušet můžete třeba jen minutovou meditaci proti bolesti a stresu, návod najdete zde.
6. Strava plná přátelských bakterií
Střevní mikroflóra je jako zahrádka, o kterou je potřeba pečovat. Fermentované potraviny jako kefír, kimchi nebo kysané zelí jsou jako hnojivo, které posílí nejen vaše střeva, ale i bloudivý nerv. Zdravá střeva = zdravý bloudivý nerv!
7. Kvalitní spánek a pozitivní vibrace
Spánek je nejlepší dobíječ energie, a to i pro váš nervový systém. Dbejte na pravidelný režim a také na to, abyste se obklopovali lidmi, se kterými vám je dobře. Smích, dobrá společnost a pohodový spánek jsou to nejlepší, co můžete pro svůj bloudivý nerv udělat.
Ten je sice „toulavý“, ale když ho nasměrujete správným směrem, odmění vás zdravím a pohodou. A teď už víte, jak ho zkrotit! Stačí se jen řídit těmito tipy a nechat své tělo, aby si jelo na té správné vlně pohody a vitality.