Večer v divadle, kině, nebo i doma u televize – jakmile déle sedíte, nevíte, co s nohama, které tak nějak podivně brní, pálí, tepají, teplají, nebo naopak chladnou, někdy cítíte šimrání, jakoby elektrické výboje… zkrátka neklid, který nenechá vaše nohy a potažmo celé tělo v klidu. A jakmile zalehnete do postele, je ještě hůř a na zasloužený spánek můžete zapomenout… Tak by se dal popsat syndrom neklidných nohou a my se v tomto článku podíváme právě na toto téma.
Syndrom neklidných nohou je neurologické onemocnění, které se projevuje nutkáním pohybovat s končetinami, v nichž máme nepříjemné pocity. Zásadně se objevuje v klidu, nejčastěji večer a v noci.
Dnes je tento zdravotní problém považován za nejčastější příčinu nespavosti (udává se, že stojí až za čtvrtinou poruch spánku). Postihuje 5 až 10 % populace, častěji ženy (dle statistik nejvíce ve věku kolem padesáti let), které jím trpí dvakrát více než muži. V České republice podle statistik trápí syndrom neklidných nohou každého desáteho člověka.
To není rozhodně málo a tento zdravotní problém je tak stále tématem bádání odborníků.
Příznaky tohoto onemocnění byly popsány už v 17. století, vědecky diagnostikováno je od roku 1945. Od té doby ho vědci zkoumají, jednoznačnou odpověď – radu pro všechny postižené syndromem neklidných nohou, však dodnes nemají.
Příčiny syndromu neklidných nohou: genetika i nedostatek minerálů
Mně osobně tento zdravotní problém trápil už jako dítě – ten nepříjemný neklid mi byl vysvětlen jako příznak růstu končetin. Znovu se ozval, když mi začínaly zdravotní problémy spojené s výhřezem meziobratlové ploténky, tehdy ho ovšem přebily mnohem větší potíže. Po letech tu byl znovu, po operacích provedených v anestezii, kdy odezníval několik dlouhých týdnů, kdy už jsem nevěřila, že se někdy vyspím… Došlo to až do fáze, kdy jsem večer začala cítit neklid i v rukou, a tak jsem začala toto onemocnění studovat a zkoušet všechno možné, abych se ho zbavila. Nutno říct, že nakonec odezněl, ale změny – zejména v životním stylu – jsem si už ponechala…
Co tedy stojí za vznikem syndromu neklidných nohou? Svou roli rozhodně hraje genetika a odborníci přikládají výskytu tohoto onemocnění v rodině až 50 % – mluvíme tak o primární formě.
Do sekundární formy spadá vznik syndromu neklidných nohou v důsledku změn v organismu jako je těhotenství (tam toto onemocnění zpravidla po porodu odezní), nedostatek železa, hořčíku, případně vznik jiných onemocnění (problémy s ledvinami, revmatoidní artritida, parkinsonova nemoc, hypotyreóza, polyneuropatie…), reakce na léky (často se uvádí antipsychotika, antidepresiva, antiemetika, přípravky proti nachlazení a alergiím obsahující antihistaminik).
Odborníci nemají jasnou odpověď, co tuto nemoc spouští, ale shodují se na tom, že má neurologické příčiny. Projevuje se tím, že cítíme v končetinách neklid a musíme s nimi neustále pohybovat. Každý postižený popisuje malinko jiné příznaky od pálení, píchání, přes tlak, tíhu, šimrání, pocitu elektrických výbojů, mravenčení někomu nohy chladnou, jinému teplají, dalšího bolí lýtka… Dalšími doprovodnými projevy onemocnění mohou být otoky, sklon k praskání žilek nebo ke vzniku křečových žil…
Nespavost, sestra syndromu neklidných nohou
Zpravidla vás ale přes den, dokud jste aktivní a v pohybu, nic netrápí. Jakmile se zklidníte, usednete, ulehnete, je to tu zase. Nastává tak problém, když máte někde vydržet déle v neměnné nebo málo variabilní pozici a nejnáročnější chvíle nastavají večer, když se snažíte usnout.
Ruku v ruce s tímto onemocněním pak jde dlouhodobá nespavost – 80 % lidí, které trápí syndrom neklidných nohou, udává, že trpí zdravotním problémem označovaným jako PLMS (periodické pohyby končetin ve spánku). Ze spánku se tak často budíte kvůli škubání nebo trhavým pohybům dolních končetin.
10 věcí, které zabírají na syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou není onemocněním život ohrožující, ale dokáže ho notně znepříjemnit. V začátcích a mírnější formě jistě pomohou opatření, která je vhodné provádět i preventivně (zejména, pokud víte, že v rodině někoho toto onemocnění trápí).
1. Omezte stres
Stresující situace, které zažíváme, mohou ovlivnit nejen naši psychiku, ale také nastavení našeho těla, vznik tzv. trigger pointů (bolestivých spoušťových bodů)… Tělu se pak mnohem hůře a déle v časech klidu uvolňuje. Naopak si dopřejte odpočinek, ke zklidnění vám mohou pomoct i relaxační techniky, více píšu v článku Jednoduchý návod na minutovou relaxaci proti bolesti a stresu nebo Jacobsonova relaxace pro tělo i duši.
2. Přidejte pravidelný pohyb
Do každého dne si přidejte rozumnou míru pohybu (nikoliv však fyzického přetěžování), ideálně na čerstvém vzduchu, v odpoledních nebo večerních hodinách (ale počítá se jakýkoliv čas).
Pokud jsou na vás procházky málo, toužíte po efektivním pohybu, ale nejste příznivcem běhání, vyzkoušejte nordic walking. Podrobný návod, jak na to se dočtete v článku Nordic walking, ten nejlepší sport (nejen) proti bolestem zad.
3. Zjistěte, co vašemu tělu chybí
ideálně si zajděte ke svému lékaři a nechejte si udělat podrobné vyšetření, co vašemu tělu chybí. Následně pak potřebné vitamíny a minerály doplňte, ať už ve stravě nebo doplňky stravy. Syndrom neklidných nohou bývá často doprovázen nedostatkem železa, hořčíku a vitamínu B12.
4. Přidejte si železo, hořčík a vitamín B12
Upravte i svou stravu – vyřazení nezdravého, tučného jídla vám udělá jen dobře, a to zejména cukru.
Naopak si dopřejte více železa v podobě přiměřeného množství masa (zejména vnitřností a tmavého), vajec, mořských plodů, ořechů, semínek…
Hořčík doplníte opět ořechy (zejména mandlemi, kešu, para ořechy), nebo třeba špenátem, avokádem, luštěninami (čočkou, fazolemi, cizrnou, hrachem nebo sójou), dýňovými, chia a jinými semínky…
Vitamín B12 najdeme nejvíce v droždí, ale také ve vejcích, mléčných výrobcích, hovězích játrech a kuřecím mase, v rybách apod.
5. Omezte alkohol, kafe, cigarety
Další nemilou radou je rozhodně omezit nápoje s kofeinem (dopřát si poslední po obědě) a alkohol. Ten vás sice navečer příjemně “utahá,” ale dost možná se bude budit v noci, ať už trpíte syndromem neklidných nohou či nikoliv.
Syndrom neklidných nohou se podle odborníků častěji objevuje u kuřáků – mohl by to tak být jeden z důvodů, proč kouření omezit, anebo rovnou přestat…
6. Dopřejte si masáž nohou
Dolní končetiny krásně zklidní masáž, kterou si můžete dopřát sami doma s pomocí jakéhokoliv míčku nebo dokonce kulaté gumy, kterou vylovíte dětem z penálu, anebo si můžete pořídit válec, který ocení celé vaše tělo…
Inspirovat se můžete v článku 5 cviků pro lehké nohy nebo Zdravá chodidla = zdravá záda.
Vytvořit si můžete tzv. sensorický koberec, kdy na pevnou podložku nalepíte nejrůznější předměty, nejlépe kamínky, a po tom se můžete doma procházet a chodidla aktivovat a masírovat.
7. Hořčíková koupel i mentolový gel
Někoho příjemně uvolní horká koupel s levandulí, na syndrom neklidných nohou se doporučuje také speciální hořčíková koupel a následně můžete nožky ošetřit gelem určeným na tyto potíže (často bývají mentolové).
Tip: Mně výborně funguje sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou.
8. Zklidní meduňka i heřmánek
někoho zklidní popíjení bylinkového čaje. Vyzkoušet můžete obojí, z bylinek zklidňujících nerovový systém se doporučuje meduňka, heřmánek, kozlík lékařský.
9. Připravte se na spánek
Snažte se chodit spát v pravidelnou dobu – ideálně před půlnocí, nejlépe po 22 hodině. Večer omezte používání elektronických přístrojů, knížka vás unaví mnohem lépe. Dobře si v ložnici vyvětrejte a najděte polohu, ve které se vám bude lépe spát. Jak se v jednolivých pozicích uvelebit se dočtete v článku Jak na spánek.
10. Farmakologická léčba
Pořád vám nic nezabírá? Pak neváhejte a vyhledejte lékaře a na řadu možná přijde farmakologická léčba. Dobrá zpráva je, že na syndrom neklidných nohou přípravky existují a fungují. Tady budete muset podstoupit diagnostiku ve formě vyšetření, aby se vyloučila jiná onemocnění.
Lehké nohy a klidný spánek přeju!