Že slova Buddha a zdravý životní styl nejdou moc dohromady? Nenechte se mýlit. Buddha totiž vůbec nebyl ten tlustý mužík, jak si myslíme. A s jídlem se skutečně potýkal a vymyslel jednoduchý návod, jak si udržet ideální váhu. Tady je…
“Jedna zásadní informace na úvod – Buddha byl štíhlý. Ten zavalitý usmívající se chlapík, jehož sochy vídáte v čínských restauracích nebo jógových studiích, to není Buddha – nebo alespoň ne ten Buddha, který žil ve starověké Indii, hodně se zabýval meditací a nakonec začal vyučovat to, co dnes nazýváme buddhismem. Ten baculatý chlápek, to je legendární mnich, který se potuloval po čínském venkově a až o nějakých tisíc let později, předváděl drobná kouzla a předpovídal budoucnost…,” tak začíná kniha Jíst jako Buddha od Tary Cottrell a Dana Zigmonda. A tohle rozhodně není jediné odhalení, které nabízí.
Ale zpět k Buddhovi. Tomu opravdovému. Ten se narodil před více než 2 500 lety v královské rodině. Dostal jméno Siddharta a do vínku také věštbu, že se stane buď mocným vládcem nebo mudrcem. Jeho rodiče v tomto měli pochopitelně jasno a drželi ho od lidských strastí dál, aby jim náhodou nezačal doma “mudrovat”.
Jenže Siddharta jednou z paláce přece jen vyklouzl a nestačil se divit, co strastí je v podzámčí. Stihl dokonce potkat jednoho z asketických poutníků a v okamžiku se rozhodl, že se jedním takovým taky stane.
Šel z extrému do extrému – a pozor: tady už se skutečně dostáváme k jídlu. Zatímco v paláci si dosud dopřával těch nejvybranějších dobrot v jakémkoliv množství i denní hodinu, najednou se začal postit, až vyhubl na kost.
Očekávané osvícení se však pořád ne a ne dostavit…
A tak pochopil, že jídlo k životu potřebuje, střídmě se najedl a začal propagovat svou tolik známou myšlenku “střední cesty,” a to nejen v jídle.
10 principů, jak jíst jaho Buddha:
1. Vykašlete se na diety
Zaseknutí se v extrému nikam nevede – a je jedno, zda se jedná o přejídání nebo držení diet. U obojího ztrácíme čas, protože se s jídlem pereme a příliš se mu věnujeme. Obojí má navíc stejný nelibý výsledek, kterým je přibírání… Lepší je střídmost.
2. Nejezte pořád
Z průzkumů vyplývá, že většina lidí jí víceméně nepřetržitě po celý den. Možná se vám to nezdá, ale jen počítejte: 3 větší jídla, 2 svačinky a možná ještě něco večer k televizi…
Doktor Satchidananda Panda z prestižního kalifornského Salk Institute for Biological Sciences si dal se svým týmem práci a spočítali, kolikrát si zkoumané osoby dají přes den něco k snědku.
Došel k průměrnému počtu 10 různě velkých jídel, od těch hlavních přes nejrůznější svačinky a pamlsky, kdy od prvního do posledního jídla uběhlo průměrně 15 hodin (kdybychom začali snídaní v 7 hodin, skončili bychom noční svačinkou v 10 večer – ruku na srdce, kolik z nás to takhle nemá??).
3. Nejezte večer!
Doktor Panda došel i k dalšímu zajímavému závěru: více než třetina zkonzumovaných kalorií, které zkoumané osoby pozřely, spadala do času po 18 hodině! Náš moderní zvyk, konzumovat jídlo v podstatě kontinuálně, ale není vůbec přirozený. A večerní a noční jezení? To už vůbec ne!
V době před průmyslovou revolucí toho lidé po setmění už moc neudělali. A za tmy ani vařit nešlo. Takže po setmění už zkrátka nejedli. Připravit si nějakou lahůdku, kdyby je přepadl náhodný půlnoční hlad, bylo zkrátka něco nemyslitelného. A do lednice jen tak namohli…
A právě toto je podstata Buddhovy teorie původního zdravého stravování – poskytnout našemu metabolismu stejnou příjemnou a dlouhou noční přestávku, jako to dělali naši předkové.
4. Krok 1: Jezte jen 12 hodin denně
Ničeho se nebojte. Buddha – jak už víme – se ponaučil, že z extrému do extrému cesta nevede, a tak ke změně ve stravování přistupoval pomalu a hlavně postupně.
První krok spočívá v omezení jídelního rozvrhu na 12 hodin denně. Zpočátku se nezabývejte až tak tím, co jíte, ale kdy jíte. Soustřeďte se na to, aby od prvního a posledního jídlo neuběhlo více než 12 hodin. Začínáte snídaní v 7 hodin? Pak si dejte poslední jídlo v 19 hodin a pak: Konec!
Večer už žádné svačinky, ani ovoce či zelenina. Odbourejte alkohol (ano, ano tohle bude nejvíc bolet) a dopřejte si dál už jen čistou vodu nebo neslazený bylinkový čaj (co takhle meduňku nebo uklidňující třezalku?).
5. Dopřejte si hřešící den
Protože se ale nejedná o žádnou dietu, ale jen o přirozené stravování, i tady znovu platí pravidlo nejít do extrému. Jednou za týden si proto můžete dopřát pozdní večeři, alkohol…, zkrátka pořádné hřešení (večírky i romantické večeře je proto dobré, ajajaj, plánovat).
6. Krok 2: Jezte 11 hodin denně
V první fázi je dobré vydržet cca 14 dnů. Pak můžete přejít do fáze druhé, kterou je 11 hodinové jídelní okno, tedy zkracujete interval jezení o 1 hodinu. Budete snídat v 8 hodin až v práci místo v 7 hodin doma? Anebo si dáte večeři už v 18 místo v 19 hodin…?
Kde hodinu vezmete, je na vás. Ale obecně se doporučuje, že pokud například ráno rádi běháte nebo cvičíte, je dobré dát si snídani až pak. Vědci navíc zjistili, že pokud člověk cvičí nalačno, spaluje o 20 % tuku víc, než v případě, kdy se nejdřív nají.
Nikdo není dokonalý a každý občas uklouzne. Pokud ale zjistíte, že se z uklouznutí stává pravidelnost, vraťte se do první fáze a znovu vydržte 14 dnů…
7. krok: Jezte 10 hodin
Tady začíná jít do tuhého. Budete totiž muset posunout jak hodinu snídaně, tak hodinu večeře. A možná budete muset pohnout i s časem oběda…
Rozhodně ale nevynechávejte snídani, abyste si nastavili jídelní okno dejme tomu od 12 hodin do 10 večerní! To by rozhodně nefungovalo viz bod 3 o škodlivostí večerního a nočního jezení. Správnou volbou je začít s jídlem dřív a dřív zkončit.
V této etapě navíc zjistíte, že čím blíž k sobě mají hlavní jídla dne, tím máte menší potřebu prokládat je svačinkami, jak jste byli doposud zvyklí.
Když s jídlem ujedete, opět se nic neděje, ale nedělejte si z toho pravidlo a držte se svého cíle. Vydržte opět 14 dnů.
8. Krok: Jezte 9 hodin, velké finále!
A jsme v cílové rovince zdravého stravování podle Buddhy a tím je dosažení 9 hodinového jídelního intervalu. Ideálně uberte ještě hodinu z večerního jezení.
Já musím přiznat, že jsem, ajajaj, rovnou vynechala, první tři fáze a troufale se vrhla na grande finále. Ale věřte, až takový problém to není. Ráno vstávám v půl 7, zacvičím si, vypravím děti do školy, vrhnu se do práce, během které si dám dva obrovské čaje, vodu a pak si dopřeju skutečně velkou snídani v 9 hodin. Obědvám v 1 a večeřím v půl 6. Po 6 hodině jsem opět na čaji, vodě, ale – a v tomto by ze mě Buddha neměl radost – 3x týdně do toho večerního picího režimu vhodím dvě deci vína. Pokud nejdu na nějakou speciální večeři, tak ale nepotřebuju – co se jídla týká – ani ten jeden hřešící den v týdnu…
A pozor: byť moje jezení podle Buddhy není úplně dokonalé, funguje to. Nejenže šly dole kila, ale ráno se cítíte naprosto lehcí, vyčištění, máte víc energie, prostě na této metodě hodně je. A vlastně to není nic až tak strašného, nic, co by nešlo dodržovat, nebo čím byste nějak šíleně trpěli. Pravda bez toho vína by to ale asi katastrofa byla.
9. Chuť na sladké přejde
Jste na 9 hodinách? Pak je dobrý čas začít se zabývat jídlem (pozor, ani tady to však neznamená, že se máte stát askety, jezení v 9hodinovém oknu je mnohem lepší než výlučné se vyhýbání cukru, sacharidům apod.).
Podle Buddhy však nejde ani tolik o to, která jídla jsou dobrá, a která špatná, jako o to, která jsou užitečná. Cukr užitečný není, protože jezení pokrmů, které obsahuje, způsobuje hlad. Snížit jeho konzumaci může být pro mnohé z nás notně obtížné, ovšem postupem času můžeme i tenhle bod posunovat. Co se vyhnout všem slazeným nápojům, koláčům, nezdravým cukrovinám a dopřát si něco skutečně vynikajícího a výjimečného? Takový sachr dort rozhodně hříchem není, pokud to není každý den a mimo vaše 9hodinové okno…
Navíc je prokázáno, že když začnete konzumovat méně cukru, začnete po něm i méně toužit.
Jezení podle Buddhy a zejména omezení času nás zkrátka naučí rozpoznat, co naše tělo potřebuje a co mu dělá dobře. A taky, co ne. Na jídlo máme mnohem méně času, o to více si ho vychutnáváme a dostaneme se do fáze, kdy si jídla skutečně vybíráme.
10. Jídelní multitasking je out
Ano, přistihnete se najednou při tom, že jídlo je vám vzácné a tak se na ně těšíte, že nejenže začnete jíst zdravěji, ale hlavně si při jídle přestanete číst, ťukat do počítače, do telefonu, civět na televizi…
Zkrátka se na jídlo rádi soustředíte a užijete si ho všemi smysly.
Tak dobrou chuť, váhu a hlavně mysl!