Chůze je ten nejpřirozenější cvičební nástroj, který navíc mám neustále u sebe. Zapojíme při ní maximum svalů v našem těle, což dokáže málokterý sport, vyrýsujeme si postavu a dostaneme se s ní tak skvěle do kondice. A jako bonus vyčistíme hlavu. A tak (ne)obyčejná věc jako chůze ovšem má svá pravidla, aby byla afektivní. A v tomto článku se na ně podíváme…
Jak se dostat chůzí do kondice? Tak, že budeme chodit každičký den a správně! Lepší fyzičku totiž nezískáme pomalým se ploužením s rukama v kapsách, ale svižnou chůzí, při které zapojíme celé tělo.
Tak se pojďme správně rozejít a vezmeme to hezky od podlahy, respektive od chodidel… ta umístíme pod kyčle, směřují dopředu, nikoliv do stran. Prsty rozprostřeme do vějíře, palec směřuje krásně rovně, zpevníme patu a uzemníme se v ní, stejně tak v kloubech pod palcem a malíkem. Vnímáme, jak hezky se nastavily obě klenby, příčná o podélná. Držíme tzv. “malou nohu”, základ pro držení celého těla (ať už při chůzi, ve stoje nebo vsedě).
A vykročíme – hezky přes patu, celou plosku, zapojíme i nárt a nakonec se odrazíme od palce k dalšímu kroku.
Jdeme v těle dál k trupu. Při pomalé chůzi jsme napřímení, ale při té svižnější musíme malinko naklonit trup dopředu, odlehčíme tak hlavě i bederní páteři a celé tělo bude pružnější a celkově lehčí.
Do chůze pak vždy zapojíme nejen nohy, ale také ruce – vždy protilehlé končetiny. Nebojte se pohybu rukou, pevně jimi “mávejte” – před tělo i za tělo, potřebují rozpohybovat!
Chůzí posílíme i břicho!
A děje se toho v našem těle i mozku ještě mnohem víc: při správné chůzi receptory v chodidel dávají přes nervový centrální systém mozku o tom, co má “opravit”. Správnou chůzí tak nejen posilujeme svaly, ale nastavuje správně klouby, rovnáme se a celou kostru potřebně rozpohybujeme. Správnou chůzí navíc krásně zpevníme problematické partie, ať už se jedná o zadeček, nebo břicho, protože od chodidel, přes celé dolní končetiny a pánev výše putuje signál, aby se zapojily svaly hlubokého stabilizačního systému (svaly břicha, zad, pánevního dna a bránice).
Volte obuv, přes kterou mohou naše chodidla vnímat terén a ten vybírejte ideálně různorodý, přírodní, ve kterém musíme držet balanc, tím totiž zapojíme svalů ještě mnohem víc… A pokud chcete chůzí skutečně pomoct svému těla, vyzkoušejte nordic walking.
Podrobný návod, jak s ním začít najdete v článku Nordic Walking, ten nejlepší sport (nejen) proti bolestem zad.
A pokud chcete vyzkoušet Nordic Walking naživo, vydejte se se mnou do DIVOKÉ ŠÁRKY: KAŽDÉ ÚTERÝ OD 18.30 HODIN nebo na soukromé lekci (hlásit se můžete na zuzica@zuzica.cz nebo na 602 771 302).
Příroda léčí duši
Všimněte si, že kdykoliv se vrátíme domů i z kratičké procházky, je nám psychicky lépe. Podle odborníků na tzv. Lesní terapii jsme totiž i dnes součástí přírody (byť už v ní netrávíme tolik času jako naši předci) a potřebujeme ji. Je tím nejpřirozenějším harmonizačním pomocníkem. Pomáhá nám utřídit si myšlenky, porozumět světu kolem i sobě.
Už samotný pohled do krajiny aktivuje náš parasympatikus (nervy nepodléhající vůli), což nás krásně zklidní. Mysl pak volně plyne, začneme více používat naše smysly, vnímáme vůně, barvy… A se smysly se čistí i naše mysl, začneme myslet volněji, variabilněji.
Tady je pak několik dalších tipů, jak nám může příroda pomoct:
1. Trápení se dá vychodit
Témata, které nás trápí, si můžeme “vychodit”. Ideální je položit si otázku na začátku procházky a postupně naše kroky směřovat na nějaký kopec. Jakmile na něj vylezeme, budeme se na danou situace dívat s odstupem. Otevřený prostor nám pomůže vyřešit problém lépe než uzavřená stísněná místnost.
2. Na chvíli se ztratit…
A skvělé je dovolit si někdy se ztratit (tedy zpočátku ne v úplně neznámé krajině:-), toulat se bez cíle, vníma okolí – barvy, vůně… a nechat se překvapit novými místy i zážitky.
3. Terapeut v mysli
Pokud máte oblíbené místo v přírodě, kam se rádi vracíte, kdykoliv je vám úzko, trápí vás stres…, zavřete si oči a zkuste si ho představit: Jak vypadá, jak voní… a počkejte, až vás tahle představa zklidní.
4. Na schůzky do lesa
S tímhle tipem jsem začala už v dobách Covidu, kdy byly zavřené kavárny, a dodržuju je dodnes. Pracovní schůzky nesměřuju do restaurací, ale beru s sebou nordic walkingové hole a chodíme do lesa. Něco hezkého spolu zažijeme a mnohem více a lépe cokoliv vyřešíme.
5. Bosá chůze kdykoliv to jde
Chodit bos je důležité nejen pro naše tělo (ano, ano, krásně jím zpevníme zmíněné svaly hlubokého stabilizačního systému i další), ale udělá dobře i naší hlavě. Cítíme zemi pod sebou, vnímáme ji, hezky se probudíme až od chodidel… A pokud přidáte procházku po kamínkách někde v potoce, slast je zaručena!