Nápor stresu, který zažíváme, je obrovský. Je těžké mu odolávat. Psychická rovnováha a péče o sebe je přitom ale naprostý základ, když chceme pomáhat druhým a udržet i domácí pohodu. Tady je tedy trocha inspirace…
1. Přírodní antidepresivum zvané slunce
Přibývá světla, sluníčko začíná hřát a je tím nejlepším pomocníkem v získání lepší nálady. Vědci doporučují vystavovat se po celý rok co nejvíce přirozenému světlu. Tím získáme vitamín D, který nejenže pomáhá udržovat v dobrém stavu naše kosti, chrání nás před infekcemi ale taky nám dodává energii a zlepšuje náladu.
Hned ráno proto otevřete okno, vpusťte do bytu světlo i čerstvý vzduch, všude odestřete žaluzie a závěsy. Pracovní, nebo i jídelní stůl, přisuňte co nejblíže k oknu, ať na vás dopadá sluneční svit a každičký den – ještě za světla – vyrazte ven, nejlépe do přírody…
2. Každý den na hodinu ven
Velkým pomocníkem v boji proti špatné náladě je podle odborníků procházka na čerstvém vzduchu. Přísun kyslíku má očistný účinek na naše plíce, krevní oběh, na imunitní systém a už po pouhých 15 minutách procházky pocítíme pozitivní dopad na naši náladu. Ideální je dopřát si procházku hned po ránu a ideálně šedesát minut (ale i ranní procházka s dítětem do školky nebo do práce nám udělá dobře…).
Příval kyslíku stabilizuje serotonin (když ho máme nedostatek, vnímáme více stres, bolesti i úzkosti) a spouští endorfiny (hormony štěstí). Výsledky dalších čerstvých průzkumů hovoří o tom, že šťastnější jsou lidé, kteří se obklopují zelení, ať už na procházce, nebo tím, že své domácnosti vybaví pokojovými rostlinami. A je také prokázáno, že díváme-i se i pouhých několik minut na stromy v přírodě (nebo dokonce na jejich obrázky), sníží se nám krevní tlak, uvolní se napětí ve svalech, zmenší se bolest i stres jím vyvolané pocity hněvu nebo strachu.
Osaďte proto byt kytkami, pořiďte si klidně nějakou přírodní tapetu a každý den jděte na procházku parkem, lesem, zkrátka zelení. Pokud chcete udělat něco pro svou kondici, ujděte denně rychlým tempem 10 000 kroků, což je cca 7 kilometrů. Pokud si vezmete Nordic Walking hole, zapojíte krásně celé tělo a hned vám bude líp.
3. Tak daleko a přece spolu
Tohle je můj osobní tip, ale funguje naprosto skvěle. Na každodenní procházky si kromě Nordic Walking holí beru i bezdrátová sluchátka. Strávím tak hodinu s někým blízkým. Mám dokonce speciální seznam lidí, které mám ráda, ale dlouho jsme se s nimi neviděla, někdy i celá desetiletí. Čísla většinou fungují a tahle telefonická setkání jsou neskutečně inspirativní…
4. Dýchejte, dýchejte, dýchejte
Od bolesti i stresu rychle uleví správné dýchání. Když se na chvíli zastavíme, zavřeme oči a několikrát se pomalu a zhluboka nadechneme nosem a vydechneme ústy. Pak necháme dech volně plynout, proscanujeme tělo a tam, kde cítíme nějaký diskomfort, nasměrujeme dech. S nádechem místo natlakujeme vzduchem, dech na chvilku zadržíme a pak pomalu vydechneme. Dýcháme pomalu, zhluboka a vědomě. Když se naučíme dýchat správně, zlepší se držení našeho těla, líp bude i vnitřním orgánům, zklidníme se, zlepší se nám nálada – a pozor: správným dýcháním se můžeme zbavit i několika centimetrů v pase!
4. Buďte teď a tady
Nejsme-li přítomni, jsme pořád nějak nesví, nespokojení. Je to dáno tím, že se naše myšlenky toulají v budoucnosti nebo v minulosti a tím si způsobujeme stavy úzkosti – ať už z toho, co se stalo, nebo z toho, co by se teprve mohlo stát. Naše mysl je jako k magnet přitahována k negativním věcem. Ráda se soustředí na to, co není v pořádku a bez našeho vědomí se začne zbarvovat negativně. Pozitivní věci nám totiž nemohou ublížit, zato ty negativní ano a proto se jimi naše mysl neustále zaobírá a připravuje se na ně. Své mysli pomůžeme, když budeme vědomě pěstovat tzv. bdělost. Začít můžete třeba tak, že budeme skutečně přítomní s druhými lidmi a prožívat s nimi daný okamžik, že si budeme všímat věcí kolem a nebudeme při procházce krásnou přírodou ponoření v myšlenkách…
5. Nepřežvykujte myšlenky
Existuje něco, čemu se říká ruminace a přeložit by se tohle slovo dalo jako “přežvykování myšlenek”. A známe to všichni. Jakmile nás něco trápí, pořád to donekonečna omíláme, zatěžujeme tím sebe i okolí. A jaká je proti tomu obrana? Velice jednoduchá: prostě se sebrat a jít něco dělat. Fyzicky. Hned.
6. Zaveďte si ranní rituál
Jaké je ráno, takový je celý den. Možná to pořekadlo taky znáte a je to naprostá pravda. Není totiž nic lepšího, než si hned po ránu nastavit tělo i mysl správně a pozitivně. Vybudovat si nový zvyk nelze ze dne na den. Podle odborníků to trvá 21 dnů, než něco začneme dělat automaticky. V tomto případě to ale rozhodně stojí za to. Díky rannímu rituálu budete mít lepší celý den! Ten můj spočívá v tom, že nejprve vypiju půl litru teplé vody s citronem (pro lepší imunitu a hlavně zažívání), pak si zacvičím, zamedituju a nakonec pomyslím na jednu věc, na kterou se ten den těším. Vše mi zabere maximálně 20 minut a je to jeden z nejpříjemnějších okamžiků celého dne.
7. Deník vděčnosti
Doma máme s dětmi hezký večerní rituál, když je uspávám – každý řekne, co se mu ten den líbilo, za co je vděčný. Většinou jsou to úplně malé věci, nebo do kterých se vám většinou moc nechce, ale stojí za to – jako zahrát si večer kanastu, jít se projít v dešti, anebo třeba uklidit spolu zahrádku…
Takový čas pro vděčnost si ale můžete udělat i sami. Třeba tak, že si koupíte hezký deníček, necháte si ho na nočním stolku a každý večer před spaním si do něj zapíšete tři věci, za které jste vděční. Zlepší vám to náladu, celý den budete cítit najednou pozitivněji a bude vás to motivovat dělat zajímavé věci, ke kterým byste se možná někdy ani neodhodlali…
8. Udělejte si seznam snů
Psychické rovnováze rozhodně pomohou také dobré vyhlídky do budoucnosti. Vyzkoušet můžete třeba tenhle můj tip. Vezměte si deníček, nebo jen čistý papír a napište si na něj 100 snů – 100 věcí, po kterých toužíte, které byste si chtěli splnit. Zní to jednoduše, ale uvidíte, už už u třicáté položky (a dost možná i u té desáté) budete v koncích. Přemýšlejte, po čem jste kdy toužili. Co vám možná přišlo nereálné… A napište to. Až dopíšete těch sto, najednou se budete na svět dívat jinak. Uvidíte, kolik je ještě věcí, které chcete udělat, lidí, které chcete potkat a kolik toho chcete zažít. A uvidíte, že vám to zase vleje energii do žil…
10. Pořiďte si myš, bude vám hned líp!
No, nemusí to být nutně myš – ale jakékoliv zvířátko vás vyvede z trudomyslnosti. V našem případě se novým členem domácnosti stalo morče Maggie Simpsonová Rybářová, v závěsu pak Cutie Zlatuška a nenápadně pokukujeme po kolemjdoucích pejskařích s jejich čtyřnohými doprovody…
Tento článek jsem psala pro můj oblíbený časopis S dětmi v Praze a vy celé vydání se spousty skvělých tipů najdete zde.