• Zdravá záda
  • Inspirace
  • Kurzy
  • E-shop
  • Newsletter
  • O mně
  •  

Novinky

  • Chůze v přírodě – nejlepší posilovna i terapeut
  • Novinka: lekce se Zuzicou v centru Prahy
  • Feldenkraisova metoda pomáhá od bolesti těla i duše
  • Povolte čelist a ulevíte tělu od bolesti
  • Jak na syndrom neklidných nohou
Zuzica.cz
  • Zdravá záda
  • Inspirace
  • Kurzy
  • E-shop
  • Newsletter
  • O mně
  •  

Psychosomatika: Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč

Play Pause Unmute Mute

Léta mě trápily bolesti zad a vypozorovala jsem, že bolest se vždycky zhoršila, když přišel velký nápor v práci. Když jsem prostě nedokázala říct “ne” a naložila si toho víc, než moje záda unesla… A tak jsem se začala zajímat – kromě cviků na zdravá záda – také o psychosomatiku. Můžete na ni věřit, nemusíte, ale já z vlastní zkušenosti už vím, že tělo a duše jsou propojené víc, než si možná myslíme…

Knih o psychosomatice jsem přečetla nesčetně. Nedávno se mi ale do ruky dostala moc hezky napsaná kniha Michela Odoula Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč. Autor je  odborník na šiacu a východních léčebné tradice, v nichž je fyzické tělo, mysl a duch zcela propojeno. Tvrdí, že nemoc je signálem, že se nám v životě do cesty postavila nějaká překážka, něco, co nedokážeme zpracovat, přijmout, tolerovat…

A právě tělo je podle něj náš první a jediný komunikační protějšek, náš partner, zkrátka někdo, s kým jsme často ale dosud nikdy doopravdy nemluvili a dokonce jsme si ani nedali čas a práci se s ním seznámit. Tak pojďme na to…

Bolesti jsou voláním našeho těla o pomoc

“Bolesti nejsou ničím jiným než zoufalými výkřiky, které k nám vysílá život a naše tělo. Jsou to poplašné signály, svědkové naší nerovnováhy, kterým neumíme naslouchat a ještě méně jim dokážeme porozumět. Tyto vzkazy tak často musí nabrat na síle a na razanci,” píše ve své knize Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč její autor Michel Odoul. Naše tělo k nám podle něj mluví, jen mu musíme umět naslouchat.

Můžeme tomu věřit a nemusíme – ale je pravda, že když nás trápí nějaké vnitřní napětí, zpravidla ho pocítíme i zvnějšku, na těle. Těmi nejjemnějšími a nejčastějšími projevy jsou podle Michela Odoula napětí v zádech, bolesti hlavy, trávicí potíže a jiné nevolnosti. Jakmile změníme své chování nebo danou věc vyřešíme, problémy podlě něj zpravidla brzy zmizí.

“Účelem těchto signálů je, že nás mají upozornit na to, že nadešel čas, kdy bychom se měli zastavit, na okamžik přerušit dynamiku svého chování, které brání pochopení daného problému a možné změně,” píše Michel Odoul s tím, že vážné a dlouhotrvající nemoci svědčí o tom, že jsme nedokázali reagovat či udělat něco jinak, abychom věci změnili, a co horšího, možná si myslíme, že jsme nebyli dost silní, abychom něčemu odolali.

Levá strana odpovídá ženské energii, pravá mužské

Michel Odoul se ve své knize do hloubky zaobírá přístupem východních metod a vlivem naší psychické pohody (nebo spíš nepohody) na naše fyzické zdraví. Kniha rozhodně stojí za přečtení, mě ale více než teorie zajímaly praktické věci.

jing_jang_zuzicaJednou z nich je například rozdělení našeho těla na takzvanou jangovou a jingovou stranu. Jangu odpovídá levá strana našeho těla, která patří mužské symbolice a můžeme si pod ní představit naše vztahy s otcem, partnerem, synem nebo třeba i šéfem… Znázorňuje sílu, maskulinitu, naši “osobnost”, v sociální úrovni pak zastupuje individualismus, hierarchii či autoritu…

Pravá strana našeho těla odpovídá jingu a tedy ženské symbolice, pod níž si můžeme představit vztahy s matkou, manželkou, dcerou, sestrou…, symbolizuje ženskost, city, na sociální úrovni pak rodinu, společnost i například firmu nebo organizaci, ve které pracujeme.

Zajímavé je, že všichni máme jednu stranu dominantní (může jít o pružnost, otevřenost například kyčlí, dominantní oko, citlivost ucha, ale také například stranu, na které se častěji zraníme apod.) a ta představuje obecnou strukturu naší základní osobní dynamiky.

Při zkoumání bolestí na našem těle a jeho souvislostech s našimi psychickými prožitky se tak máme nejprve podívat, která strana nás bolí a s čím může souviset. A co tedy znamenají bolesti v určitých částech těla?

Bolest zad: otřásají se naše hodnoty

Kostra a kosti představují stavbu našeho těla – to, v co v životě věříme, naše základy, etiku, smysl pro čest, spravedlnost, ale i naše hluboko usazené obavy. Kosterní soustava a zejména naše páteř nám pak dává bolestmi najevo, že se v základech otřásá naše nejhlubší přesvědčení, naše postoje k životu – to, čemu věříme…

Ischias: sebeobětování nebo strach z nedostatku

Onemocnění nervů nám podle psychosomatiky sděluje, že se nám nedaří přenášet naše myšlenky, přání či tužby do reality, Co nechci udělat? Co se bojím udělat? Co mě paralyzuje a brzdí?

Typickým příkladem je ischias , který kompletně zablokuje ischiadický nerv a my pak nemůžeme chodit, ani stát… Podle psychosomatiky se zpravidla projevuje ve dvou situacích:

1. Když se chceme rozdat pro druhé, děláme pro ně více, než bychom měli, nebo, když nás někdo zneužívá. Ve své knize Michel Odoul dává návod, jak si pomoct: “Podívejte se, která strana těla je zasažena a pak si položte otázku? Co se děje v mých vztazích? S kým mi není dobře, s kým už nechci udržovat vztahy?

2. Může se ovšem také jednat o finanční nejistotu a existencionální problémy, které nás trápí.

Ústřel: neochota přijmout změny

Ústřel čili lumbago se projevuje bolestmi či napětím pociťovaným v dolní části zad, na úrovni bederních obratlů. Když procházíme obdobím velkých změn, které těžko vstřebáváme, protože zpochybňují naše zvyky, projeví se často bolestí v této oblasti. Ústřel může signalizovat naši neochotu přijmout změny v rodině či zaměstnání.

Signalizuje, že máme problém změnit se, rozloučit se se starými návyky, se vzpomínkami nebo naopak přijmout něco, co povede ke změně našich přesvědčení, návyků, způsobů myšlení, nebo dokonce se může jednat i o přestěhování…

nemoci_patere_zuzica
Zdroj: kniha Řekni mi, kde tě bolí, a já ti řeknu proč

Bolest šíje: bojíme se něco udělat

Blokády, bolesti a napětí v této oblasti podle psychosomatiky signalizují naši neschopnost převést do reality své tužby, nápady, koncepty, vůli atd., protože si myslíme, že je to nad naše schopnosti. Za tuto neschopnost si můžeme sami, na rozdíl od blokády ramen, kdy přichází nějaká vnější překážka.
Nejčastějším problémem je bolest za krkem, kdy nemůžeme otočit hlavou. Je to s znamení nesouhlasu s tím, co nám kdo dělá nebo sděluje. Tato bolest nám pak signalizuje naši neschopnost říct někomu nebo nějaké situaci jasné “ne”.

Bolest v kyčlích: pocity zrady a opuštění

Kyčel je “mateřským” kloubem, protože je nejdůležitějším kloubem celé nohy. Skrývá pod sebou vztahy s druhými a to, jak je prožíváme. Problémy s kyčlemi podle psychosomatiky znamenají, že je zpochybněno nějaké naše základní přesvědčení, nese v sobě pocity zrady a opuštěnosti.

Bolest v koleně: nesmiřitelnost

Koleno je kloubem “pokory” a je znakem věrnosti, okceptování, ale i znakem kapitaulace a podrobení. Problémy s kolenem mohou značit to, že se nedokážeme před něčím sklonit, smířit se s něčím, nechceme něco akceptovat, může se jednat i o emoci, myšlenku, o nějaké přesvědčení, které vnitřně odmítáme.

Bolesti v kolenou svědčí o problémech s napětím ve vztahu s jiným člověkem, nemožností se v rámci vztahu uvolnit a přijmout něco, co s tímto vztahem souvisí.

Bolest v kotníku: bráníme se rozhodnutí

Kotníky jsou opory našich vztahů, symbolizují schopnost “rozhodovat se a měnit věci. Problémy s nimi často značí, že nás neuspokojuje naše pozice, nejsme spokojeni se svým postojem vůči druhým, ale zároveň se nemůžeme odhodlat ke změně. Bolest v kotníku značí zastavení, protože už nemůžeme jít dál stejným směrem, ale nedokážeme v životě přijmout důležité rozhodnutí, protože hrozí, že zpochybní náš současný postoj, který se nám zdá vyhovující.

Bolest v chodidle: cítíme se v nebezpečí

Bolest nohou svědčí o napětí, které prožíváme v nějakém vztahu, zejména to, že pozice, které zaujímáme nejsou dostatečně spolehlivé, stabilní a bezpečné. Pokud bychom si rozdělili význam bolestí podle jednotlivých prstů, bylo by to takto: palec (je narušena podstata, o kterou se opíráme ve vztazích), ukazováček (problémy s financemi či profesí), prostředníček (obavy, zda uděláme správně, když vystoupíme z nějakého vztahu), prsteníček (prožíváme vztah, který nás neuspokojuje), malíček (bolí, když se pokoušíme změnit naše zvyky a zlozvyky).

Bolest ve stehnu: odmítáme svou minulost

Bolest ve stehnu symbolizuje vzpomínky a prožitky, která vystupují na povrch, ale my je odmítáme přijmout.

Bolest v rukou: toužíme po změně a moci

Zatímco dolní končetiny symbolizují naše přání, chtění, strachy či neschopnost, které máme ve vztazích, a do nichž zasahuje nějaký vnější faktor, horní končetiny značí to, jak působíme na druhé my. Problémy s nimi signalizují to, že chceme něco nebo někoho ovlivnit, nebo si něco sami zvolit, dostat něco či někoho pod kontrolu, či že neumíme nebo také, že nemůžeme realizovat své nápady, projekty, přání…

Bolest v rameni: někdo nám brání v jednání

Rameno v sobě ukrývá schopnost jednat, pevnou vůli ale také předsudky, naše tužby něco či někoho změnit. Pokud nás bolí, signalizuje, že máme problém jednat a brání nám něčí neochota pomoci, či odpor zvenčí.

Bolest v lokti: nejsme smířeni s tím, co musíme dělat

Bolesti v lokti značí to, že odmítáme nechat něco být, nebo se nechceme smířit s něčím, do čeho jsme nuceni, může se jednat o nějakou situaci, prožitek… Něco, co nám nevyhovuje nebo narušuje naše zvyklosti. Ve své profesi můžeme být nuceni dělat něco, co jen těžko akceptujeme.

Bolest v zápěstí: nabádá nás, abychom se zklidnili

Problémy s ním značí, že ve vztahu k tomu, co děláme, nám chybí jistota, že nejsme “pevní v kramflecích” Zápěstí nám pak ve snaze být pevnější, tuhne… Může se také jednat o situace, kdy si bráníme v nějaké činnosti, když si k ní nedáme příležitost nebo, když to naopak přeženeme – když něco příliš chceme, jsme hyperaktivní, vynucujeme si činnost vůlí a silou. Zápěstí se staví proti tomu a snaží se to přehnané chtění brzdit a nedovolí nám řešit situaci silou. Bolest po nás chce, abychom se zklidnili…

Bolest prstů: potřebujeme něco ovládnout

Bolesti ruky znamenají, že se snažíme svět ovládnout, něco či někoho vlastnit. Ještě více o tom pak vypovídají naše prsty:

Palec je prst ochrany před reakcemi zvenku, který zároveň chce aktivně působit, může symbolizovat i smutek nebo porážku.

Ukazováček je prstem požadavku, autority a skrývá potřebu něčeho neakceptovatelného se zbavit.

Prostředníček skrývá neuspokojení s průběhem věcí.

Malíček pak signalizuje potřebu projevit navenek emoční napětí, zejména, když jsme příliš vžití do role, kterou hrajeme a potlačujeme svou přirozenost.

Bolest v paži: trápí nás nemožnost jednat

Bolest v paži značí problémy s aktivním jednáním, vypovídá o osobním selhání, nemožnosti realizovat něco v práci nebo v rodině, o obavách z nějaké akce či z jejích následků. Trápí nás, pokud musíme ustoupit v nějaké věci, na které nám záleželo, nebo slevit ze svých hodnot.

Bolest v předloktí: značí nejistotu

Problémy s předloktím signalizují problémy se zajištěním prostředků k nějakému jednání, akci, projektu… Můžeme mít zábrany vůči činnosti, kterou máme vykonat. Bolesti také mohou varovat před naší neschopností pohnout se z místa.

Bolest v krku: něco se nám příčí v hrdle

Bolest v krku značí problémy s akceptováním někoho nebo nějaké situace. Může se jedna to něco, co se nám tzv. příčí v hrdle, že nedokážeme něco prosadit či říct…

Témata

psychosomatika

Copyright © 2018-2023 — Zuzica.cz

Designed by WPZOOM

Spravovat souhlas s cookies
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Předvolby
{title} {title} {title}
Slavíme rok kurzů sleva 25 % na  všechny kurzy
close
open