Moji blízcí o mně říkají, že jsem profesionální vyhazovačka. A mají pravdu. Snažím mít co nejméně věcí doma, méně nakupovat, na cesty balím miniaturní tašky a naše kancelář je tou nejdokonalejší ukázkou minimalismu. Jediné, v čem tomuto trendu nepodléhám, je (naštěstí) množství nápadů a koníčků… Minimalismus je ale úžasný, život s ním je jednodušší a vážně tak nějak bohatší. A tady je návod, jak na to.
Už dlouho hltám články, které píše hlavní propagátor minimalismu, Američan Joshua Becker. Pro vaši inspiraci: je to blog BecomingMinimalist.com a nedávno mu i v češtině vyšla kniha Méně je více – odkryjte život, který chcete pod nánosem toho, co vlastníte.
A v čem tedy podle něj skví hlavní přínos minimalismu? “Příliš mnoho majetku nás okrádá o čas i energii. Díky tomu, že se zbavíme věcí a další nebudeme nakupovat, budeme mít víc peněz i svobody, protože nadbytek majetku nás zotročuje. Zkrátka se pak dokážeme soustředit na ty podstatné věci,” píše Joshua Becker s tím, že podstatou minimalismu je dobrovolná jednoduchost. “Nejde jen o to vlastnit méně věcí, ale odlehčit svým životům natolik, abychom mohli uskutečnit své sny.”
Zbavte se všeho nepotřebného a co máte dvakrát
Řeči, řeknete si možná. Tak pojďme na praxi. Je prokázáno, že nepořádek a chaos v nás dokáže vyvolat stres. Prvním krokem minimalismu proto je – ano – uklidit si!
Podle Joshui je ideální začít velkými místnostmi a zbavit se všech věcí které nepotřebujeme, nebo je máme dokonce dvakrát (v případě mých kuchyňských potřeb se lisy na citrony a česnek vyskytovaly hned v pěti provedeních:-).
A jdeme na velký “výklid”.
Všechny nepotřebné věci roztřiďte do čtyř kategorií: co darujete, prodáte, zrecyklujete a co vyhodíte.
Každé věci se fyzicky dotkněte. Když ji jen tak přelétnete pohledem, je jednodušší nechat ji na místě dál. A věřte, že to nastane častěji, než si myslíte – zejména u věcí, ke kterým máte nějakou emoční vazbu.
Věcí se lépe zbavíte, když si je vyfotíte na památku
Nechte si ale skutečně jen to nejlepší – to, co je vám nejdražší a zbytek si vyfoťte. Tak věci zůstanou nadále s vámi.
Já zakoušela velký boj se všemi nastřádanými “vzácnými” kniha a taky novinami a časopisy, do kterých jsem kdy psala a nechávala si je na věčnou památku. Spoustu si jich ale rozebrali sousedé, jeden velký kufr knih jsem převezla do knihovny a nechala si v krabici ve sklepě skutečně jen pár kousků… Zato fotek mám plný disk.
Pokud si nejste jisti, zda bez dané věci přežijete, dejte ji tedy – stejně jako já – do krabice. Tu odneste do sklepa a když si na ni ani za rok nevzpomenete, pryč s ní (co si budeme říkat, v tom sklepě nakonec zůstane dalších dvacet let…).
Vyndejte cennosti z krabic a nechte je s vámi žít
Joshua má proto další radu – říká že od svobody od věcí (ale také třebas od zlozvyků) nás dělí 29 dní. Psychologicky to je dostatečně krátká doba, která se dá bez daných věcí vydržet a zároveň dostatečně dlouhá na promyšlení si, zda si je chceme nechat či ne. Těch devětadvacet dnů je prý dost dlouhých na to, abychom našli rozdíl mezi tím, co potřebujeme a co jen chceme…
Ovšem na druhou stranu, minimalismus neminimalismus, jsou věci, které prostě pryč nedáte – zejména takové, které jsou třebas památkou na někoho blízkého. Proč je ale nechávat v krabici ve sklepě, kde se na ně práší a kde si na ně ani nevzpomenete?
Pěkně si je vyndejte, vypucujte a nechte je, ať žijí s vámi – káva z hrníčků po babičce, chutná mnohem líp a je to radostný rituál…
Desatero života minimalisty
Minimalismus však není jen o úklidu a zbavení se věcí, které jsou nadbytečné. Je taky o tom, v jakém stavu věci máte – v co nejlepší podobě a pěkně na svých místech, to je zcela jasné… A mě zcela nadchly některé Joshuovy doporučení a tady je krátký výběr z nich:
1. Hned po probuzení si ustelte.
Nepořádek k sobě totiž přitahuje další nepořádek a ložnice je toho často nejzřetelnějším důkazem.
2. Nádobí umývejte hned.
Souhlasím, ale dále se s Joshuou úplně neztotožňuju – podle něj zabere ruční mytí mnohem méně času než ho dávat do myčky. To asi ano, ale v tomhle si dovolím být neminimalistou a dál ho budu dávat do myčky, byť hned po jídle, to je jasné…
3. Mějte ve skříni vždy místo na kabáty.
Nemějte přeplněnou šatnu a vždy si nechte trochu volného místa (zejména v zimě nejen na všechny vaše kabáty, ale i na kabáty případných hostů).
4. Udržujte čisté povrchy.
Tedy stoly, stolky, místa v koupelně, v kuchyni – zkrátka tam, kde se akumuluje nepořádek. Prakticky: ukliďte malé kuchyňské přístroje, posbírejte mince, založte recepty, ukliďte toaletní potřeby na jejich místo, léky do lékárničky…
5. Věci, které vám nezaberou víc než dvě minuty (a že jich je), udělejte hned.
Za nepořádek často může odkládání věcí na později – vyneste odpadky, vydrhněte hrnec, odneste špinavé oblečení do koše na prádlo… Vždy, když něco dotáhnete něco do konce, předejdete tomu, aby se doma mohl hromadit nepořádek.
6. Jakmile dočtete noviny, časopis, hned je vytřiďte.
Mamince, sousedce, kamarádce, do knihovny…
Stejně tak hned vyhazujte do papíru nevyžádanou poštu a odpad třiďte okamžitě veškerý.
7. Oblečení uklízejte hned po vyslečení.
Nenechávejte nikde nic ležet s tím, že si něco oblečete ještě i druhý den, nebo to pak odnesete rovnou do pračky. Naše rodina je v procesu tvorby tohoto pravidla a zatím je to malinko boj…
8. Každý večer dejte věci na jejich místo.
Dětem řekněte, aby uklidily hračky, manžel, ať si posbírá všechny své čaje a šálky na ně… a jděte spát v uklizeném bytě. Váš spánek bude mnohem klidnější a hlavně: ráno bude skvělé, když se budete probouzet do uklizeného a čistého bytu.
9. Omezte nakupování
Ale co další zanášení bytu věcmi? Uklidit a vyklidit domov je vlastně příjmně úlevné, ale nenakupovat nebo kupovat méně? Jde to, věřte…
– Jídlo nakupuju na Rohlíku, plánuju, co kdy uvařím a k nelibosti dalších členů rodiny trvám na tom, že lednička bude téměř prázdná (téměř v našem meřítku pořád není úplně minimalistické…)
– Oblečení a boty nakupuju kvalitní, tím pádem déle vydrží a mám ho méně (Áňa po Máni zatím spokojeně dědí a znáte chlapy – ti toho až tak moc nepotřebují a vše jim vydrží do roztrhání, které navíc omlouvají tím, že to je přece trendy:-).
10. Nejlepší dárek je žádný dárek
Nástrahou života v minimalismu jsou také dárky od druhých lidí. Nechcete-li mít znovu byt zanesen vším možným, řekněte jim, po čem skutečně toužíte. Skuteční minimalisté si podle Joshui mohou přát dary charitě… A v případě, že se vám dárek nehodí nebo nelíbí, bez pocitu viny ho darujte dál někomu, kdo ho náležitě ocení.
Minimalizujte události v diáři
Minimalismus není jen o minimalizování hmotných věcí. Je také o tom, eliminovat nepodstatné věci a naopak se soustředit na ty skutečně důležité. Stejně jako utrácíme příliš mnoho peněz za zbytečné věci, stejně tak si přeplňujeme i své diáře. Ty podstatné věci v něm pak ale paradoxně chybí…
Dům nebo byt máme uklizený, tak pojďme na ten životní úklid. Podle Joshui prý pomůžou tyto rady:
– Najděte si doma místo, kde budete mít po ránu chvilku klid sami pro sebe
– Udělejte si čas na jídlo
Snídejte, obědvejte, večeřejte plně soustředěni na jídlo. Nic u něj nedělejte, maximálně konverzujte a udělejte si z něj společenskou událost
– Snižte přes den rozptýlení, ať už při práci nebo při hraní s dětmi.
Snižte frekvenci sledování televize i sociálních sítí, vypněte oznámení i aplikace v mobilech a email kontrolujte jen v určitou dobu. Podle Joshui ideálně 2x denně, což ale není pochopitelně pro lidi živící se komunikací právě po emailech úplně možné. Já zatím pořád hledám čas, kdy je emailů největší frekvence a pak se snažím na kreativnější práci úplně všechno vypnout a být offline. To samé s dětmi – hodinu poté, co se potkáme, mám mobil ztišený a až si všechno řekneme, znovu ho zapnu.
– Najděte svobodu ve slově NE a naučte se odmítat méně důležité povinnosti.
– Važte si odpočinku a zahrňte ho do svého programu.
Napište si ho do diáře – od 12 do 12.15 sedím v parku a civím na stromy, 22:00 – spánek… A vyčleňte si jeden den v týdnu na odpočinek a rodinu. Naplánujte si ho v kalendáři a v žádném případě si jej nenechte ničím narušit.
– Mezi nepořádek ve vašem životě patří i lidé, kteří vám neprospívají.
Minimalisté proto radí: zbavte se takových lidí stejně jako nepořádku ve vašich šatnících a poličkách.
Teď už máte pořádek kolem sebe i v sobě – soustřeďte se na to podstatné a běžte si za tím, máte více peněz i času – tak co to bude? Kupte si letenky, zapište se na hodiny salsy (jako já:-), trénujte na maraton, přestěhujte se blíž k vnoučatům nebo rodičům… Nesněte o svých snech. Žijte je!
Projekt 33 aneb minimalistický šatník
A mně čeká další minimalistická výzva. Shlédla jsem se v Projektu 33, který spustila Američanka Courtney Carver. Jeho podstatou je, že v šatníku máte jen 33 kusů oblečení! Takže: až mě potkáte oblečenou neoblečenou, nezvedejte obočí – přece testuju a dost možná to vyjde…